Заступница Белмина Фатић: Заступничка иницијатива упућена Министарству привреде и Кантоналној дирекцији за цесте
На основу става 3. члана 72. и тачке б) члана 96. Пословника Скупштине Средњобосанског кантона („Службене новине Средњобосанског кантона“, број 3/04, 6/13 и 16/20) подносим
ИНИЦИЈАТИВУ:
За замјену постојећих лежећих полицајаца и саобраћајних знакова који се налазе у насељу Крешевска цеста.
ОБРАЗЛОЖЕЊЕ
С обзиром да се лежећи полицајци налазе у насељеном мјесту и да су у веома лошем стању,молим да се поменути лежећи полицајци у што краћем року замјене новим, јер тим путем се свакодневно одвија саобраћај путничких и теретних возила. Тренутно лежећи полицајци немају своју сврху, у оваквом стању могу само бити штетни. Тренутно постављени лежећи полицајци су оштећени,што доводи до опасних ситуација, посебно ноћу или при лошим временским условима Молим да надлежни размотре и могућност уклањња истих, а умјесто лежећих полицајаца да се постави фиксни радар. Постављени знакови су неадекватно постављени или недовољно видљиви, што отежава возачима праводобно реаговање. Закон о сигурности саобраћаја на путевима регулише све аспекте сигурности у саобраћају, укључујући постављање и кориштење саобраћајних знакова, сигнализације и лежећих полицајаца. Молим да у складу са важећим прописима ФБиХ те препорукама Министарства саобраћаја ФБиХ, провјерите да ли су саобраћајни знакови исправно постављени у већ претходно споменутој улици.
Промјене постојећих мјера и увођења модерних рјешења попут радара и подигнутих пјешачких прелаза не само да ће повећати сигурност учесника у саобраћају, већ ће и смањити број саобраћајних незгозда и штете по имовину. Ове мјере су у складу с најбољим европским праксама и могу бити имплементиране уз релативно ниске трошкове.
ЗАКЉУЧАК
Вјерујем да ће ова иницијатива допринијети стварању сигурнијег и модернијег саобраћајног система, у корист свих грађана. Надам се позитивном одговору и брзом покретању неопходних активности.
----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Заступник Елдин Делић: Заступничко питање упућено Министарству образовања,науке,младих,културе и спорта
На основу Пословника о раду Скупштине СБК, а што је у складу са чланом 72. , став (3), подносим заступничко питање:Зашто није у законски предвиђеном року проведена процедура Јавне набавке за услуге пријевоза ученика?
Одговор на постављено питање молим да ми се достави у писменој форми.
Образложење
Почетак II. полугодишта у школама у опћини Нови Травник обиљежен је проблемима са пријевозом ученика, а што се одразило и на сам одгојно-образовни процес те ученици путници нису долазили у првој седмици у школу. Наиме, ради се о томе да су Оквирни споразуми за пријевоз ученика истекли ујануару 2025. године, а Министарство образовања, науке, младих, културе и спорта и Уред за јавне набавке нису покренули процедуру Јавне набавке пријевоза, иако су знали када истичу уговори. Школе су на вријеме доставиле техничке спецификације и све акте који су тражени од стране Ођела за аутошколе. Проблем још није ријешен и скопљени су директни споразуми од стране школа, иако пођеле по лотовима нису у складу са Законом о јавним набавкама, уколико се односе на исти предмет набавке.
У циљу остаривања основних права ђеце од Вас тражим одговор и хитно поступање како би ријешили наведени проблеми.
На основу Пословника о раду Скупштине СБК, а што је у складу са чланом 72. , став (3), подносим заступничко питање:Зашто су школама достављени уџбеници који нису одабрани од стране Наставничког вијећа а које школе уопће не користе и колико таквих уџбеника има на залихама?
Одговор на постављено питање молим да ми се достави у писменој форми.
Образложење
У школској 2024/25. школама су достављени уџбеници од стране Министарства образовања, науке, младих, културе и спорта СБК-а. Међутим, након увида у испоруку уочено је да су достављени уџбеници који нису одабрани од стране Наставничког вијећа нити их школе користе.Такође су достављени и уџбеници за страни језик школе у којима се уопће не изучава тај страни језик,(нпр.у ОШ“Едхем Мулабдић“ Опара достављени су уџбеници Њемачког језика иако се у тој школи уопће не ући Њемачки језик)а број уџбеника је у складу са тренутним бројем ученика по разредима. Да ли је логично да се новац троши на овакве набавке или је требао бити усмјерен на корисније материјале за школу?
----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Заступница Амела Харачић: Заступничко питање упућено Министарству образовања,науке,младих,културе и спорта
На основу члана 72.став 3. И члана 96.тачка б) Пословника Скупштине Средњобосанског кантона ( Службене новине СБК/КСБ бр.3/04 од15.3.2004.г.) подносим
ИНИЦИЈАТИВУ
Министарству образовања, културе, спорта и младих
да у складу са својим надлежностима уради измјену и допуну Правилника о измјенама и допунама правилника о такмичењу и смотри ученика основних и средњих школа ( број 03-34-37/24 од 27.2.2024 ) у члану 19. став 4. ( члан 26.Правилника о такмичењу и смотри ученика основних и средњих школа Службене новине СБК број 12/19 ) који гласи :
„Свако такмичење или смотра, без обзира на број учесника, односно је ли се ради о ученицима из једног разреда или два и више разреда, може имати искључиво само једно прво, друго и треће мјесто.“( а за свако од ових мјеста је дефинисана новчана награда 300, 200 и 100КМ ).Дакле неопходно је измијенити овај члан!
ОБРАЗЛОЖЕЊЕ
Наведеним измјенама и допунама Правилника ускраћена су права на остваривање новчане награде за ученике из основних и средњих школа у којима се настава реализује по НПП-у на босанском језику, а који се такмиче у знању из предмета математика, физика и исламска вјеронаука у којима учествују ученици из више разреда.Тако у такмичењу ученика основних школа из премета математика учествују ученици 6,7,8 и 9. разреда, након чега три првопласирана учиника из сваког разреда стичу право учешћа на Федералном такмичењу из математике, а након тога они најбољи и на државном такмичењу.На сличан начин такмичење се реализује и у средњим школама с тим да се овђе ради о ученицима 1., 2., 3. и 4. разреда средњих школа, углавном гимназија или техничких школа.Код предмета физика ради се о двије категорије 8. и 9. разред, а код исламске вјеронауке учествују ученици 8., 9. и 1. разреда средњих школа.Из горе наведеног очигледно је да су најуспјешнији ученици из одређених предмете дискриминисани и умјесто да буду увелико похваљени и мотивирани јер ће представљати СБК на вишим нивоима такмичења и у скорој будућности постати група младих интелектуалаца који ће вјероватно предводити развој кантона, њима се оспорава право на минималну награду какву добију други такмичари ( страни језици, квиз знања и друга такмичења).Поред овога школе домаћини такмичења имају нерјешив проблем око финансирање награда јер није могуће подијелити само три награде за овакву врсту такмичења, а пошто су такмичења у току молим министра да што прије уради ову малу корекцију на задовољство свих, првенствено ученика и то оних најбољих!
Напомена: Наведена иницијатива је упућена истом министарству на XИ сједници Скупштине 03.04.2025., а на исту није дошао одговор.
Одговор очекујем у пименој форми.
2. На основу члана 72.став 3.Пословника Скупштине Средњобосанског кантона ( Службене новине СБК/КСБ „ бр.3/04 од 15.03.2004.г. ) постављам
Када Министарство планира донијети Одлуку и о упису, почетку и начину реализације Обавезног програма предшколског одгоја и образовања у години пред полазак у школу за ђецу која нису обухваћена неким програмом предшколског одгоја и образовања у школској 2024/25., а у складу са чланом 18. Законом о предшколском одгоју и образовању ( „Службене новине Средњобосанског кантона“ , број 10/17) и чланом ВИИ правилника о обавезном програму? Да ли Министарство планира едукацију наставног кадра за реализацију овог програма, а на што га обавезује члан X Правилника о обавезног програма за ђецу у години пред полазак у школу ако нису обухваћена неким програмом предшколског одгоја и образовања број 03-38-376/19 од 14.03.2019.
Напомињем да су за све наведено већ давно истекли законски рокови и да ће установе које буду реализовале програме предшколе, али и родитељи бити изложени бројним компликацијама (недовољно простора, недостатак едуцираног кадра, дидактичко техничка неопремљеност итд.) и бит ће упитна могућност за успјешно окончање овог законски обавезног програма.
Одговор тражим у писменом облику.
---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Заступник Борис Мрњавац: Заступничко питање упућено Министарству пољопривреде, водопривреде и шумарства
На темељу чланка 72. ставак (3) Пословника Скупштине Средњобосанског кантона, постављам питање министру пољопривреде, водопривреде и шумарства, Адвану Акељићу: До када важи Уговор о концесији за МХЕ ,,Топлица 3“, Крешево – Кисељак и да ми се достави копија уговора?
ОБРАЗЛОЖЕЊЕ
Опћинско вијеће Кисељак усвојило је закључак против уцртавања мини хидроцентрала у Просторни план СБК на цијелом простору опћине Кисељак, а Приједлогом измјена и допуна Просторног плана СБК стоји да је евентуална реализација могућа ако се ријеше новим одлукама Опћинских вијећа на локалним разинама, али ако се не реализирају до истека уговора о концесији, исти се бришу из Просторног плана.
Обзиром да Опћинско вијеће Кисељак није промијенило одлуку односно закључак да је против уцртавања мини хидроцентрала у Просторни план СБК на цијелом простору опћине Кисељак, занима ме када Уговор о концесији престаје важити како би се исти избрисао из Просторног плана СБК?
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Заступница Ана Шиндрић: Заступничко питање упућено Влади Кантона
На темељу чланка 72. ставак (3) Пословника Скупштине Средњобосанског кантона, постављам питање Влади Кантона КСБ/СБК
Да ли је планиран пријенос оснивачких права Едукацијско-рехабилитацијског центра „Дуга“ с Града Новог Травника на СБК?
ОБРАЗЛОЖЕЊЕ
Едукацијско – рехабилитацијски центар „Дуга“ Нови Травник је установа социјалне скрби која је основана 1997. године као Дневни центар за ђецу с тешкоћама у развоју, с циљем пружања социјалне скрби, одгоја и образовања ђеце и младежи с тешкоћама у развоју на ступњу лаког, умјереног и тешког менталног оштећења с придруженим сметњама. Програмом рада су обухваћена ђеца која живе у обитељи и која због својих развојних сметњи нису била укључена у образовни процес, нити у било који други вид социјалног укључења.
Због повећане потребе за пружањем услуга корисницима изван Новог Травника, Центар се прилагођава отварањем стационарног смјештаја за кориснике из удаљених подручја Кантона. Као једина установа овог типа у СБК, Центар „Дуга“ тренутно броји 96 корисника. Од тога 15 корисника из Новог Травника, 17 из Травника, 20 из Витеза, 4 из Јајца, 1 из Добретића, 10 из Бусоваче, 5 из Фојнице, 2 из Крешева, 20 у подружници Кисељак, те по једно из Зеничко-добојског и Тузланског Кантона.
Министарство здравства и социјалне политике кроз своју потпору исказало је спремност да преузме оснивачка права од Града Новог Травника, а уз ресорно министарство Влада СБК показала је осјетљивост према корисницима наведених услуга усвојивши Приједлог закона о измјени и допуни Закона о социјалној заштити, заштити цивилних жртава рата и заштити обитељи с ђецом с потешкоћама у развоју и омогућила корисницима бесплатан дневни и полудневни смјештај. Обзиром да установа има кантонални значај и да се за њено финанцирање исплаћује преко 90% средстава из Буџета СБК, односно из Министарства здравства и социјалне политике, важно је нагласити да пријенос оснивачких права на Кантон не би додатно оптеретио Буџет, а осигурао би финансијску стабилност установе и боље услове за њене кориснике и ђелатнике.
Надам се како ће Влада СБК препознати важност преузимања оснивачких права због потреба особа с потешкоћама у развоју из свих опћина/градова нашег Кантона како би се омогућио достојанствен живот особама које бораве или живе у установама социјалне скрби.