Заступник Борис Мрњавац: Заступничка иницијатива упућена Кантоналној управи за браниоце
ИНИЦИЈАТИВУ
према Кантоналној управи за браниоце.
Иницијатива за измјене Правилника о остваривању права на стипендије дјеци браниоца која имају статус редовних студената и која имају пребивалиште на подручју Средњобосанског кантона с циљем омогућавања студентима 1. године студија право аплицирања на конкурс за додјелу стипендије.
ОБРАЗЛОЖЕЊЕ
Кантонална управа за браниоце на темељу чланка 33. Закона о допунским правима браниоца („Службене новине СБК“, број :7-16 прочишћен текст) и чланка 3. Правилника о остваривању права на стипендију („Службене новине СБК“, број:2/24), расписује конкурс за додјелу стипендија дјеци браниоца на подручју СБК.
С обзиром да претходних година приликом расписивања конкурса за додјелу стипендија дјеци браниоца Кантонална управа за браниоце није омогућила студентима прве године студија право аплицирања на конкурс за додјелу стипендија, усвајањем ове иницијативе и измјенама Правилника о остваривању права на стипендију омогућило би се и студентима 1. године студија право аплицирања и ставило у равноправан положај са студентима старијих година студија што се тиче остваривања права на стипендију.
У временима све већих поскупљења па тако и пораста самих трошкова студирања, али и повећања Буџета СБК мишљења сам да треба омогућити студентима 1. године студија право аплицирања на натјечај за додјелу стипендија посебно када се узме у обзир да је број пријављених студената који имају право аплицирања за стипендију из године у годину све мањи јер је све мање студената бранилачке популације који испуњавају услове конкурса за додјелу стипендије.
------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Заступница Сузана Кришто: Заступничка иницијатива упућена Министарсtву образовања, науке, младих, културе и спорта СБК:
У редовитом НПП физичке и здравствене културе планирати дио сати за усвајање плесних елемената.
ОБРАЗЛОЖЕЊЕ:
Зашто је плес једнако важан као и математика у школи?
О једнакој важности плеса као и других умјетности, језика, математике, природних и друштвених наука у општем образовању сваког дјетета, пишу Сир Кен Робинсон и Лоу Ароница у књизи “Ви, ваше дијете и школа: Пронађите свој пут до најбољег образовања”.
Плес може помоћи вратити радост и стабилност у животе дјеце и помоћи у рјешавању проблема вршњачког насиља у школама, тврде они.
Прво, плес омогућује изражавање креативности као природне људске особине. Друго, плес потиче процес социјализације међу дјецом, те показује да они који се баве неком врстом плеса касније лакше савладавају сналажење у друштву. И треће, плес као облик физичке активности потиче здравији фиизички развој.
Према свим истраживањима покрет и плес придоносе развоју дјетета и доприноси његову здравственом стању у психичком, физичком и емоционалном смислу. Плес уз све то има и своју одгојну компоненту у склопу наставе и школе као одгојно-образовне установе. Одгаја дјецу тако да их учи љубави према својој култури те поштовању исте, ствара осјећај заједништва и јединства дјеце, развија естетску свијест. Психичке и моторичке способности дјеце су различите те се постепено надограђују у доби од седме до дванаесте године. Способности дјеце с временом се све више развијају те су у могућности извршавати све комплексније радње.
Запостављеност плеса у школама дјелимично произлази из превелике пажње која се даје конвенционалном академском раду, који повезује интелигенцију углавном с вербалним и математичким закључивањем. Истраживање које су провели Ниелсен и Бурридге показује како дубље разумијевање плеса оповргава стандардна поимања интелигенције и постигнућа, те показују трансформативну моћ покрета за људе свих доби и поријекла.
Ми не подучавамо математику само да бисмо створили математичаре и не подучавамо писање само да бисмо створили сљедећу генерацију романописаца. Исто вриједи и за умјетност. Учимо их да створе добро заокружене грађане који могу примијенити вјештине, знање и искуство из бављења умјетношћу у својим каријерама и животима.
На крају, нагласак ставити на завршне разреде како би на матуралним забавама организирали прави матурални бал, гдје ће сви уживати у љепоти и култури покрета.
------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Заступница Сузана Кришто: Заступничка иницијатива упућена Министарству унутрашњих послова
На темељу чланка 96. Пословника о раду Скупштине СБК покрећем иницијативу Министартсву унутрашњих послова СБК:
Иницијатива за измјену и допуну Закона о прекршајима, против јавног реда и мира СБК по којем ће се јавним мјестом сматрати дигитални медији (друштвене мреже, интернетске странице, форуми и све интернет платформе) на којима надлежна тијела могу утврдити идентитет особе и казнити недолично понашање и људи на интернету, а не само на улици према нашим грађанима и активностима у СБК.
ОБРАЗЛОЖЕЊЕ:
Приказивање фемицида на онлине мрежама, приказивање вршњачког насиља на онлине мрежама, пријетње, уцјене, вријеђање, изазивају много дубље и дугорочније посљедице осјећаја сигурности и на цјелокупно друштво, а не само на особу која је изравно таргетирана.
Много младих људи, с фокусом на жене и маргинализованих скупина је суочен с увредама и пријетњама и говором мржње. У разговору с полицајцима те из поузданих извора покушаја пријаве увреде на интернету, полицајци су изјавили да не могу реаговати и на онлине вријеђање и пријетње јер им то Закон не прописује.
Насиље на интернету у СБК, али и у цијелој ФБиХ и БиХ све је већи безбједносни проблем, те су највеће жртве оваквог насиља млади, жене и маргинализоване групе. Усвајањем измјена и допуна кантоналног закона довело би до санкционисања насиља на интернет-платформама и друштвеним мрежама. Иницијатива не спречава слободу изражавања, нити рад одговорних новинарских извјештавања, нити је ова иницијатива у супротности с легислативом Еуропске уније, већ је заправо у складу с политикама заштите од насиља и заустављања говора мржње.
Организацијом једне опсежне консултације са свим заинтересованим странама како би се израдиле одредбе које ће адекватно одговорити на потребу борбе против говора мржње, али и на потребу заштите слободе изражавања и сучељавања различитих мишљења на интернету, унаприједили би ову област и пружили грађанима сигурније мјесто за уживање својих права.