Inicijative i zaključci

Zastupnik Boris Mrnjavac: Zastupnička inicijativa  upućena Kantonalnoj upravi za branioce

 

INICIJATIVU

prema Kantonalnoj upravi za branioce.

Inicijativa za izmjene Pravilnika o ostvarivanju prava na stipendije djeci branioca koja imaju status redovnih studenata i koja imaju prebivalište na području Srednjobosanskog kantona s ciljem omogućavanja studentima 1. godine studija pravo apliciranja na konkurs za dodjelu stipendije.

OBRAZLOŽENJE

Kantonalna uprava za branioce na temelju članka 33. Zakona o dopunskim pravima branioca („Službene novine SBK“, broj :7-16 pročišćen tekst) i članka 3. Pravilnika o ostvarivanju prava na stipendiju („Službene novine SBK“, broj:2/24), raspisuje konkurs za dodjelu stipendija djeci branioca na području SBK.

S obzirom da prethodnih godina prilikom raspisivanja konkursa za dodjelu stipendija djeci branioca Kantonalna uprava za branioce nije omogućila studentima prve godine studija pravo apliciranja na konkurs za dodjelu stipendija, usvajanjem ove inicijative i izmjenama Pravilnika o ostvarivanju prava na stipendiju omogućilo bi se i studentima 1. godine studija pravo apliciranja i stavilo u ravnopravan položaj sa studentima starijih godina studija što se tiče ostvarivanja prava na stipendiju.

U vremenima sve većih poskupljenja pa tako i porasta samih troškova studiranja, ali i povećanja Budžeta SBK mišljenja sam da treba omogućiti studentima 1. godine studija pravo apliciranja na natječaj za dodjelu stipendija posebno kada se uzme u obzir da je broj prijavljenih studenata koji imaju pravo apliciranja za stipendiju iz godine u godinu sve manji jer je sve manje studenata branilačke populacije koji ispunjavaju uslove  konkursa za dodjelu stipendije.

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

 

Zastupnica Suzana Krišto: Zastupnička inicijativa upućena Ministartsvu obrazovanja, nauke, mladih, kulture i sporta SBK:

U redovitom NPP fizičke i zdravstvene kulture planirati dio sati za usvajanje plesnih elemenata.

 

OBRAZLOŽENJE:

Zašto je ples jednako važan kao i matematika u školi?

 O jednakoj važnosti plesa kao i drugih umjetnosti, jezika, matematike, prirodnih i društvenih nauka u opštem obrazovanju svakog djeteta, pišu Sir Ken Robinson i Lou Aronica u knjizi “Vi, vaše dijete i škola:  Pronađite svoj put do najboljeg obrazovanja”.

Ples može pomoći vratiti radost i stabilnost u živote djece i pomoći u rješavanju problema vršnjačkog nasilja u školama, tvrde oni.

 Prvo, ples omogućuje izražavanje kreativnosti kao prirodne ljudske osobine. Drugo, ples potiče proces socijalizacije među djecom, te pokazuje da oni koji se bave nekom vrstom plesa kasnije lakše savladavaju snalaženje u društvu. I treće, ples kao oblik fizičke aktivnosti potiče zdraviji fiizički razvoj.

Prema svim istraživanjima pokret i ples pridonose razvoju djeteta i doprinosi njegovu zdravstvenom stanju u psihičkom, fizičkom i emocionalnom smislu. Ples uz sve to ima i svoju odgojnu komponentu u sklopu nastave i škole kao odgojno-obrazovne ustanove. Odgaja djecu tako da ih uči ljubavi prema svojoj kulturi te poštovanju iste, stvara osjećaj zajedništva i jedinstva djece, razvija estetsku svijest. Psihičke i motoričke sposobnosti djece su različite te se postepeno nadograđuju u dobi od sedme do dvanaeste godine. Sposobnosti djece s vremenom se sve više razvijaju te su u mogućnosti izvršavati sve kompleksnije radnje.

Zapostavljenost plesa u školama djelimično proizlazi iz prevelike pažnje koja se daje konvencionalnom akademskom radu, koji povezuje inteligenciju uglavnom s verbalnim i matematičkim zaključivanjem. Istraživanje koje su  proveli Nielsen i Burridge pokazuje kako dublje razumijevanje plesa opovrgava standardna poimanja inteligencije i postignuća, te pokazuju transformativnu moć pokreta za ljude svih dobi i porijekla.

Mi ne podučavamo matematiku samo da bismo stvorili matematičare i ne podučavamo pisanje samo da bismo stvorili sljedeću generaciju romanopisaca. Isto vrijedi i za umjetnost. Učimo ih da stvore dobro zaokružene građane koji mogu primijeniti vještine, znanje i iskustvo iz bavljenja umjetnošću u svojim karijerama i životima.

Na kraju, naglasak staviti na završne razrede kako bi na maturalnim zabavama organizirali pravi maturalni bal, gdje će svi uživati u ljepoti i kulturi pokreta.

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Zastupnica Suzana Krišto: Zastupnička inicijativa upućena Ministarstvu unutrašnjih poslova

Na temelju članka 96. Poslovnika o radu Skupštine SBK pokrećem inicijativu Ministartsvu unutrašnjih poslova SBK:

Inicijativa za izmjenu i dopunu Zakona o prekršajima, protiv javnog reda i mira SBK po kojem će se javnim mjestom smatrati digitalni mediji (društvene mreže, internetske stranice, forumi i sve internet platforme) na kojima nadležna tijela mogu utvrditi identitet osobe i kazniti nedolično ponašanje i ljudi na internetu, a ne samo na ulici prema našim građanima i aktivnostima u SBK.

 

OBRAZLOŽENJE:

Prikazivanje femicida na online mrežama, prikazivanje vršnjačkog nasilja na online mrežama, prijetnje, ucjene, vrijeđanje, izazivaju mnogo dublje i dugoročnije posljedice osjećaja sigurnosti i na cjelokupno društvo, a ne samo na osobu koja je izravno targetirana.

Mnogo mladih ljudi, s fokusom na žene i marginalizovanih skupina je suočen s uvredama i prijetnjama i govorom mržnje. U razgovoru s policajcima te iz pouzdanih izvora pokušaja prijave uvrede na internetu, policajci su izjavili da ne mogu reagovati i na online vrijeđanje i prijetnje jer im to Zakon ne propisuje.

Nasilje na internetu u SBK, ali i u cijeloj  FBiH i BiH sve je veći bezbjednosni problem, te su najveće žrtve ovakvog nasilja mladi, žene i marginalizovane grupe. Usvajanjem izmjena i dopuna kantonalnog zakona  dovelo bi do sankcionisanja nasilja na internet-platformama i društvenim mrežama. Inicijativa ne sprečava slobodu izražavanja, niti rad odgovornih novinarskih izvještavanja, niti je ova inicijativa u suprotnosti s legislativom Europske unije, već je zapravo u skladu s politikama zaštite od nasilja i zaustavljanja govora mržnje.

Organizacijom jedne opsežne konsultacije sa svim zainteresovanim stranama kako bi se izradile odredbe koje će adekvatno odgovoriti na potrebu borbe protiv govora mržnje, ali i na potrebu zaštite slobode izražavanja i sučeljavanja različitih mišljenja na internetu, unaprijedili bi ovu oblast i pružili građanima sigurnije mjesto za uživanje svojih prava.